Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme selaimen päivittämistä uudempaan versioon.
Koronavirustilanteen vaikutukset yhdistysten toimintaan

Koronavirustilanteen vaikutukset yhdistysten toimintaan

Lisätty 10.03.2021

Väliaikaisen lain mukaan etäosallistumismahdollisuus 30.6.2021 saakka, vaikka järjestelyä ei olisi säännöissä sallittu.

Yhdistyksissä valtuuttamiseen ja etäosallistumisen järjestämiseen vaaditaan yhdistyslain perusteella yleensä sääntömääräys. Yhdistyslaissa etäosallistumisesta on säädetty muun muassa 17 §:ssä. Uuden väliaikaisen lain mukaan yhdistyksen hallitus voi sallia etäosallistumisen viimeistään 30.6.2021 pidettävässä yhdistyksen kokouksessa, vaikka tällaista järjestelyä ei ole sallitty säännöissä eikä yhdistys ole hyväksynyt tätä varten laissa tarkoitettua äänestys- ja vaalijärjestystä.

Lisätietoa kokousten järjestämisestä löydät oikeusministeriön verkkosivuilta. Yhdistysoppaissa on tietoa kokouksista ja muista yhdistyksen sisäiseen toimintaan liittyvistä kysymyksistä. (esim. Sukuseurojen keskusliiton Hyvässä seurassa-julkaisu).

https://oikeusministerio.fi/kysymyksia-ja-vastauksia-koronasta